Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för onkologi
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Jubileumskliniken Blå stråket 2, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 2 SU/Jubileusklin, 413 45 Göteborg

Tel: 0313428503

Senaste publikationer

Associations between intraoperative factors and surgeons' self-assessed operative satisfaction.
Sofia Erestam, David Bock, Annette Erichsen Andersson, Anders Bjartell, Stefan Carlsson et al.
Surgical endoscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BRAF mutational status as a prognostic marker for survival in malignant melanoma: a systematic review and meta-analysis.
Lars Ny, M Hernberg, M Nyakas, J Koivunen, L Oddershede et al.
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No increased cardiac mortality or morbidity of radiotherapy in breast cancer patients after breast conserving surgery: 20 years follow-up of the randomised x trial.
F Killander, Elinore Wieslander, Per Karlsson, Erik Holmberg, Dan Lundstedt et al.
International journal of radiation oncology, biology, physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation of the urinary bladder attenuates the development of lipopolysaccharide-induced cystitis
Lucie Podmolíková, Marie Francoise Mukanyangezi, Annika Janina Dahlqvist, Åsa Torinsson Naluai, Lars Ny et al.
International Immunopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 60

Namn Titel Telefon E-post
Abel, Edvard Doktorand 031-342 1000 edvard.abel@oncology.gu.se
Ahlin, Rebecca Forskarstuderande rebecca.ahlin@vgregion.se
Albertsson, Per Oavlönad docent 031-342 1000 per.albertsson@oncology.gu.se
Arheden, Anna Läkare anna.arheden@gu.se
Arnell, Amanda Amanuens amanda.arnell@gu.se
Biermann, Jana Forskare jana.biermann@gu.se
Bjursten, Sara Forskarstuderande sara.bjursten@vgregion.se
Björk Eriksson, Thomas Professor, adjungerad thomas.bjork-eriksson@oncology.gu.se
Braide, Karin Forskarstuderande 031-342 1000 karin.braide@oncology.gu.se
Bull, Cecilia Forskare 031-786 3008 cecilia.bull@gu.se
Chamalidou, Chaido Doktorand chaido.chamalidou@vgregion.se
Chen, Chang Yan Forskare 031-786 3870 chang.yan.chen@gu.se
Danielsson, Anna Forskare anna.danielsson@oncology.gu.se
Devarakonda, Sravani Doktorand sravani.devarakonda@gu.se
Einbeigi, Zakaria Läkare, Cancergenetik. Sarkom 031-342 1000 zakaria.einbeigi@oncology.gu.se
Engqvist, Hanna Doktorand hanna.engqvist@gu.se
Fernström, Erik Forskarstuderande erik.fernstrom@vgregion.se
Franck Lissbrant, Ingela Läkare 031-342 1000 ingela.franck.lissbrant@oncology.gu.se
Giglio, Daniel Läkare 031-342 1000 daniel.giglio@pharm.gu.se
Hansson, Alexandra Administratör 031-786 5908 alexandra.hansson@gu.se
Haugen, Hedda Läkare, Onkologi, medicinsk radiobiologi och radioterapi 031-342 1000 hedda.haugen@oncology.gu.se
Hedelin, Maria Oavlönad docent maria.hedelin@oncology.gu.se
Helou, Khalil Forskare, Molekylär genetik 031-786 6746 khalil.helou@oncology.gu.se
Holmberg, Erik Forskare erik.holmberg@gu.se
Hultborn, Ragnar Professor emeritus ragnar.hultborn@oncology.gu.se
Jellvert, Åsa Forskarstuderande 031-342 1000 asa.jellvert@oncology.gu.se
Jespersen, Henrik Doktorand henrik.jespersen@oncology.gu.se
Johansson, Mia Universitetslektor, adjungerad mia.johansson@oncology.gu.se
Johansson, Mia Läkare 031-342 1000 mia.johansson@orlss.gu.se
Karlsson, Per Professor/​överläkare 031-342 1000 per.karlsson@oncology.gu.se
Kindblom, Jon Läkare, Med dr, leg läk 031-342 1000 jon.kindblom@medic.gu.se
Klint, Leif Forskarstuderande leif.klint@vgregion.se
Larsson, Peter Doktorand peter.larsson.3@gu.se
Levin, Max Universitetslektor, adjungerad Max.Levin@wlab.gu.se
Levin, Max Läkare 031-342 8751 max.levin@wlab.gu.se
Linderholm, Barbro Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 barbro.linderholm@oncology.gu.se
Lundstedt, Dan Läkare 031-342 1000 dan.lundstedt@oncology.gu.se
Malipatlolla, Dilipkumar Doktorand/​projektassistent dilip.kumar.malipatlolla@gu.se
Nordenskjöld, Anna Forskare anna.nordenskjold@vgregion.se
Ny, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.ny@oncology.gu.se
Nyman, Jan Oavlönad docent, Radiobiologi. Lungcancer. Huvud-halscancer 031-342 1000 jan.nyman@oncology.gu.se
Olsson, Maria Forskare, Konsultsjuksköterska inom barncancervård Barncancercentrum i Västa Sverige. maria.a.olsson@vgregion.se
Parris, Toshima Forskare toshima.parris@oncology.gu.se
Perman, Mats Forskarstuderande 031-342 1000 mats.perman@oncology.gu.se
Persson, Fredrik Läkare 031-342 8916 fredrik.l.persson@vgregion.se
Petruson, Karin Forskare karin.petruson@vgregion.se
Semaan, May Laboratoriebiträde may.semaan@gu.se
Steineck, Gunnar Seniorforskare gunnar.steineck@oncology.gu.se
Stenmark Tullberg, Axel Doktorand axel.tullberg@gu.se
Stierner, Ulrika Läkare 031-342 1000

Visar 1 - 50 av 60

Visar 1 - 10 av 772

2020

Associations between intraoperative factors and surgeons' self-assessed operative satisfaction.
Sofia Erestam, David Bock, Annette Erichsen Andersson, Anders Bjartell, Stefan Carlsson et al.
Surgical endoscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BRAF mutational status as a prognostic marker for survival in malignant melanoma: a systematic review and meta-analysis.
Lars Ny, M Hernberg, M Nyakas, J Koivunen, L Oddershede et al.
Acta oncologica (Stockholm, Sweden), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No increased cardiac mortality or morbidity of radiotherapy in breast cancer patients after breast conserving surgery: 20 years follow-up of the randomised x trial.
F Killander, Elinore Wieslander, Per Karlsson, Erik Holmberg, Dan Lundstedt et al.
International journal of radiation oncology, biology, physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation of the urinary bladder attenuates the development of lipopolysaccharide-induced cystitis
Lucie Podmolíková, Marie Francoise Mukanyangezi, Annika Janina Dahlqvist, Åsa Torinsson Naluai, Lars Ny et al.
International Immunopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 772

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2013-03-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?