Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för onkologi
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Jubileumskliniken Blå stråket 2, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 2 SU/Jubileusklin, 413 45 Göteborg

Tel: 0313428503

Senaste publikationer

Targeting filamin A reduces macrophage activity and atherosclerosis.
Sashidar Bandaru, Chandu Ala, Reza Salimi, Murali K Akula, Matias Ekstrand et al.
Circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Distribution of locoregional breast cancer recurrence in relation to postoperative radiation fields and biological subtypes.
Jamila Adra, Dan Lundstedt, Fredrika Killander, Erik Holmberg, Mahnaz Haghanegi et al.
International journal of radiation oncology, biology, physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Losing a parent to cancer as a teenager: Family cohesion in childhood, teenage, and young adulthood as perceived by bereaved and non-bereaved youths
D. Birgisdottir, T. B. Grenklo, T. Nyberg, U. Kreicbergs, Gunnar Steineck et al.
Psycho-Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The association between coffee consumption and bladder cancer in the bladder cancer epidemiology and nutritional determinants (BLEND) international pooled study
E. Y. W. Yu, A. Wesselius, F. van Osch, M. C. Stern, X. J. Jiang et al.
Cancer Causes & Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Real-world data on PD-1 inhibitor therapy in metastatic melanoma
A. Arheden, J. Skalenius, Sara Bjursten, Ulrika Stierner, Lars Ny et al.
Acta Oncologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An analytical approach to aggregate patient workflows for system dynamics modelling of radiotherapy
Jesper Lindberg, Paul Holmström, S Hallberg, Thomas Björk-Eriksson, Caroline Olsson
Radiotherapy and Oncology, Volume 133, S626 - S627 , Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Personer

Visar 1 - 46 av 46

Namn Titel Telefon E-post
Abel, Edvard Doktorand 031-342 1000 edvard.abel@oncology.gu.se
Albertsson, Per Oavlönad docent 031-342 1000 per.albertsson@oncology.gu.se
Arnell, Amanda Amanuens amanda.arnell@gu.se
Björk Eriksson, Thomas Professor, adjungerad thomas.bjork-eriksson@oncology.gu.se
Braide, Karin Forskarstuderande 031-342 1000 karin.braide@oncology.gu.se
Bull, Cecilia Forskare 031-786 3008 cecilia.bull@gu.se
Chamalidou, Chaido Doktorand chaido.chamalidou@vgregion.se
Chen, Chang Yan Forskare 031-786 3870 chang.yan.chen@gu.se
Danielsson, Anna Forskare anna.danielsson@oncology.gu.se
Delle, Ulla Forskningsingenjör 031-342 7666 ulla.delle@oncology.gu.se
Devarakonda, Sravani Doktorand sravani.devarakonda@gu.se
Einbeigi, Zakaria Läkare, Cancergenetik. Sarkom 031-342 1000 zakaria.einbeigi@oncology.gu.se
Fernström, Erik Forskarstuderande erik.fernstrom@vgregion.se
Franck Lissbrant, Ingela Läkare 031-342 1000 ingela.franck.lissbrant@oncology.gu.se
Giglio, Daniel Läkare 031-342 1000 daniel.giglio@pharm.gu.se
Hansson, Alexandra Administratör 031-786 5908 alexandra.hansson@gu.se
Haugen, Hedda Läkare, Onkologi, medicinsk radiobiologi och radioterapi 031-342 1000 hedda.haugen@oncology.gu.se
Helou, Khalil Forskare, Molekylär genetik 031-786 6746 khalil.helou@oncology.gu.se
Holmberg, Erik Forskare erik.holmberg@gu.se
Hultborn, Ragnar Professor emeritus ragnar.hultborn@oncology.gu.se
Jellvert, Åsa Forskarstuderande 031-342 1000 asa.jellvert@oncology.gu.se
Jespersen, Henrik Doktorand henrik.jespersen@oncology.gu.se
Johansson, Mia Universitetslektor, adjungerad mia.johansson@oncology.gu.se
Johansson, Mia Läkare 031-342 1000 mia.johansson@orlss.gu.se
Karlsson, Per Professor/​överläkare 031-342 1000 per.karlsson@oncology.gu.se
Kindblom, Jon Läkare, Med dr, leg läk 031-342 1000 jon.kindblom@medic.gu.se
Larsson, Peter Doktorand peter.larsson.3@gu.se
Levin, Max Universitetslektor, adjungerad Max.Levin@wlab.gu.se
Levin, Max Läkare 031-342 8751 max.levin@wlab.gu.se
Linderholm, Barbro Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 barbro.linderholm@oncology.gu.se
Lundstedt, Dan Läkare 031-342 1000 dan.lundstedt@oncology.gu.se
Malipatlolla, Dilipkumar Doktorand dilip.kumar.malipatlolla@gu.se
Nordenskjöld, Anna Doktorand anna.nordenskjold@gu.se
Ny, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.ny@oncology.gu.se
Nyman, Jan Oavlönad docent, Radiobiologi. Lungcancer. Huvud-halscancer 031-342 1000 jan.nyman@oncology.gu.se
Parris, Toshima Forskare toshima.parris@oncology.gu.se
Perman, Mats Forskarstuderande 031-342 1000 mats.perman@oncology.gu.se
Persson, Fredrik Läkare 031-342 8916 fredrik.l.persson@vgregion.se
Petruson, Karin Forskare karin.petruson@vgregion.se
Semaan, May Laboratoriebiträde may.semaan@gu.se
Steineck, Gunnar Professor gunnar.steineck@oncology.gu.se
Stierner, Ulrika Läkare 031-342 1000
Svensson, Helene Sjuksköterska 031-342 1000 helene.svensson@gu.se
Svensson, Johanna Forskare 031-342 1000 johanna.svensson@oncology.gu.se
Swahn, Marie Forskarstuderande 031-342 1000
Werlenius, Katja Forskarstuderande katja.werlenius@vgregion.se

Visar 1 - 46 av 46

Visar 1 - 10 av 698

2019

Targeting filamin A reduces macrophage activity and atherosclerosis.
Sashidar Bandaru, Chandu Ala, Reza Salimi, Murali K Akula, Matias Ekstrand et al.
Circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Distribution of locoregional breast cancer recurrence in relation to postoperative radiation fields and biological subtypes.
Jamila Adra, Dan Lundstedt, Fredrika Killander, Erik Holmberg, Mahnaz Haghanegi et al.
International journal of radiation oncology, biology, physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Losing a parent to cancer as a teenager: Family cohesion in childhood, teenage, and young adulthood as perceived by bereaved and non-bereaved youths
D. Birgisdottir, T. B. Grenklo, T. Nyberg, U. Kreicbergs, Gunnar Steineck et al.
Psycho-Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The association between coffee consumption and bladder cancer in the bladder cancer epidemiology and nutritional determinants (BLEND) international pooled study
E. Y. W. Yu, A. Wesselius, F. van Osch, M. C. Stern, X. J. Jiang et al.
Cancer Causes & Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Real-world data on PD-1 inhibitor therapy in metastatic melanoma
A. Arheden, J. Skalenius, Sara Bjursten, Ulrika Stierner, Lars Ny et al.
Acta Oncologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An analytical approach to aggregate patient workflows for system dynamics modelling of radiotherapy
Jesper Lindberg, Paul Holmström, S Hallberg, Thomas Björk-Eriksson, Caroline Olsson
Radiotherapy and Oncology, Volume 133, S626 - S627 , Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Visar 1 - 10 av 698

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2013-03-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?