Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för onkologi
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Jubileumskliniken Blå stråket 2, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 2 SU/Jubileusklin, 413 45 Göteborg

Tel: 0313428503

Senaste publikationer

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinicogenomic Radiotherapy Classifier Predicting the Need for Intensified Locoregional Treatment After Breast-Conserving Surgery for Early-Stage Breast Cancer.
Martin Sjöström, S Laura Chang, Nick Fishbane, Elai Davicioni, Shuang G Zhao et al.
Journal of clinical oncology : official journal of the American Society of Clinical Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integration of biological factors in the treatment plan evaluation in breast cancer radiotherapy
Henrik Svensson, Dan Lundstedt, Maria Hällje, Magnus Gustafsson, Roumiana Chakarova et al.
Physics and Imaging in Radiation Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 56

Namn Titel Telefon E-post
Abel, Edvard Doktorand 031-342 1000 edvard.abel@oncology.gu.se
Ahlin, Rebecca Forskarstuderande rebecca.ahlin@vgregion.se
Albertsson, Per Oavlönad docent 031-342 1000 per.albertsson@oncology.gu.se
Arnell, Amanda Amanuens amanda.arnell@gu.se
Biermann, Jana Forskare jana.biermann@gu.se
Bjursten, Sara Forskarstuderande sara.bjursten@vgregion.se
Björk Eriksson, Thomas Professor, adjungerad thomas.bjork-eriksson@oncology.gu.se
Braide, Karin Forskarstuderande 031-342 1000 karin.braide@oncology.gu.se
Bull, Cecilia Forskare 031-786 3008 cecilia.bull@gu.se
Chamalidou, Chaido Doktorand chaido.chamalidou@vgregion.se
Chen, Chang Yan Forskare 031-786 3870 chang.yan.chen@gu.se
Danielsson, Anna Forskare anna.danielsson@oncology.gu.se
Devarakonda, Sravani Doktorand sravani.devarakonda@gu.se
Einbeigi, Zakaria Läkare, Cancergenetik. Sarkom 031-342 1000 zakaria.einbeigi@oncology.gu.se
Engqvist, Hanna Doktorand hanna.engqvist@gu.se
Fernström, Erik Forskarstuderande erik.fernstrom@vgregion.se
Franck Lissbrant, Ingela Läkare 031-342 1000 ingela.franck.lissbrant@oncology.gu.se
Giglio, Daniel Läkare 031-342 1000 daniel.giglio@pharm.gu.se
Hansson, Alexandra Administratör 031-786 5908 alexandra.hansson@gu.se
Haugen, Hedda Läkare, Onkologi, medicinsk radiobiologi och radioterapi 031-342 1000 hedda.haugen@oncology.gu.se
Helou, Khalil Forskare, Molekylär genetik 031-786 6746 khalil.helou@oncology.gu.se
Holmberg, Erik Forskare erik.holmberg@gu.se
Hultborn, Ragnar Professor emeritus ragnar.hultborn@oncology.gu.se
Jellvert, Åsa Forskarstuderande 031-342 1000 asa.jellvert@oncology.gu.se
Jespersen, Henrik Doktorand henrik.jespersen@oncology.gu.se
Johansson, Mia Universitetslektor, adjungerad mia.johansson@oncology.gu.se
Johansson, Mia Läkare 031-342 1000 mia.johansson@orlss.gu.se
Karlsson, Per Professor/​överläkare 031-342 1000 per.karlsson@oncology.gu.se
Kindblom, Jon Läkare, Med dr, leg läk 031-342 1000 jon.kindblom@medic.gu.se
Klint, Leif Forskarstuderande leif.klint@vgregion.se
Larsson, Peter Doktorand peter.larsson.3@gu.se
Levin, Max Universitetslektor, adjungerad Max.Levin@wlab.gu.se
Levin, Max Läkare 031-342 8751 max.levin@wlab.gu.se
Linderholm, Barbro Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 barbro.linderholm@oncology.gu.se
Lundstedt, Dan Läkare 031-342 1000 dan.lundstedt@oncology.gu.se
Malipatlolla, Dilipkumar Doktorand dilip.kumar.malipatlolla@gu.se
Nordenskjöld, Anna Forskare anna.nordenskjold@vgregion.se
Ny, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.ny@oncology.gu.se
Nyman, Jan Oavlönad docent, Radiobiologi. Lungcancer. Huvud-halscancer 031-342 1000 jan.nyman@oncology.gu.se
Parris, Toshima Forskare toshima.parris@oncology.gu.se
Perman, Mats Forskarstuderande 031-342 1000 mats.perman@oncology.gu.se
Persson, Fredrik Läkare 031-342 8916 fredrik.l.persson@vgregion.se
Petruson, Karin Forskare karin.petruson@vgregion.se
Semaan, May Laboratoriebiträde may.semaan@gu.se
Steineck, Gunnar Seniorforskare gunnar.steineck@oncology.gu.se
Stenmark Tullberg, Axel Doktorand axel.tullberg@gu.se
Stierner, Ulrika Läkare 031-342 1000
Svensson, Helene Sjuksköterska 031-342 1000 helene.svensson@gu.se
Svensson, Johanna Forskare 031-342 1000 johanna.svensson@oncology.gu.se
Swahn, Marie Forskarstuderande 031-342 1000

Visar 1 - 50 av 56

Visar 1 - 10 av 714

2019

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinicogenomic Radiotherapy Classifier Predicting the Need for Intensified Locoregional Treatment After Breast-Conserving Surgery for Early-Stage Breast Cancer.
Martin Sjöström, S Laura Chang, Nick Fishbane, Elai Davicioni, Shuang G Zhao et al.
Journal of clinical oncology : official journal of the American Society of Clinical Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integration of biological factors in the treatment plan evaluation in breast cancer radiotherapy
Henrik Svensson, Dan Lundstedt, Maria Hällje, Magnus Gustafsson, Roumiana Chakarova et al.
Physics and Imaging in Radiation Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 714

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2013-03-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?