Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för onkologi
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Jubileumskliniken Blå stråket 2, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 2 SU/Jubileusklin, 413 45 Göteborg

Tel: 0313428503

Senaste publikationer

Rational targeting of population groups and residential areas for colorectal cancer screening.
Ulf Strömberg, Stefan Peterson, Anders Holmén, Erik Holmberg, Rolf Hultcrantz et al.
Cancer epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quality of life under extended continuous versus intermittent adjuvant letrozole in lymph node-positive, early breast cancer patients: the SOLE randomised phase 3 trial.
Karin Ribi, Weixiu Luo, Marco Colleoni, Per Karlsson, Jacquie Chirgwin et al.
British journal of cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Abnormal cervical cytology is associated with preterm delivery: A population based study
T. Jar-Allah, Cecilia Kärrberg, Johanna Wiik, Verena Sengpiel, Björn Strander et al.
Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex steroid hormone receptor expression in the vaginal wall in cervical cancer survivors after radiotherapy
A. Hofsjo, N. Bohm-Starke, Karin Bergmark, B. Masironi, L. Sahlin et al.
Acta Oncologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inferring rates of metastatic dissemination using stochastic network models
Philip Gerlee, Mia Johansson
Plos Computational Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryotherapy as prophylaxis against oral mucositis after high-dose melphalan and autologous stem cell transplantation for myeloma: a randomised, open-label, phase 3, non-inferiority trial
Jan-Erik Johansson, J. Bratel, M. Hardling, L. Heikki, U. H. Mellqvist et al.
Bone Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

90-Day readmission after radical prostatectomy-a prospective comparison between robot-assisted and open surgery.
Anna Wallerstedt Lantz, Johan Stranne, Stavros I Tyritzis, David Bock, David Wallin et al.
Scandinavian journal of urology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Testing of p16 Tumour-suppressor Protein and Human Papillomavirus in Patients With Oral Leukoplakia and Oral Squamous Cell Carcinoma.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Patricia Miranda Burgos, Johan Blomgren, Lena Blomstrand et al.
Anticancer research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 47 av 47

Namn Titel Telefon E-post
Abel, Edvard Doktorand 031-342 1000 edvard.abel@oncology.gu.se
Albertsson, Per Oavlönad docent 031-342 1000 per.albertsson@oncology.gu.se
Arnell, Amanda Amanuens amanda.arnell@gu.se
Biermann, Jana Doktorand jana.biermann@gu.se
Björk Eriksson, Thomas Professor, adjungerad thomas.bjork-eriksson@oncology.gu.se
Braide, Karin Forskarstuderande 031-342 1000 karin.braide@oncology.gu.se
Bull, Cecilia Forskare cecilia.bull@gu.se
Chamalidou, Chaido Doktorand chaido.chamalidou@vgregion.se
Chen, Chang Yan Forskare 031-786 3870 chang.yan.chen@gu.se
Danielsson, Anna Forskare anna.danielsson@oncology.gu.se
Delle, Ulla Forskningsingenjör 031-342 7666 ulla.delle@oncology.gu.se
Devarakonda, Sravani Doktorand sravani.devarakonda@gu.se
Einbeigi, Zakaria Läkare, Cancergenetik. Sarkom 031-342 1000 zakaria.einbeigi@oncology.gu.se
Engqvist, Hanna Doktorand hanna.engqvist@gu.se
Fernström, Erik Forskarstuderande erik.fernstrom@vgregion.se
Franck Lissbrant, Ingela Läkare 031-342 1000 ingela.franck.lissbrant@oncology.gu.se
Giglio, Daniel Läkare 031-342 1000 daniel.giglio@pharm.gu.se
Hansson, Alexandra Administratör 031-786 5908 alexandra.hansson@gu.se
Haugen, Hedda Läkare, Onkologi, medicinsk radiobiologi och radioterapi 031-342 1000 hedda.haugen@oncology.gu.se
Helou, Khalil Forskare, Molekylär genetik 031-786 6746 khalil.helou@oncology.gu.se
Holmberg, Erik Forskare erik.holmberg@gu.se
Hultborn, Ragnar Professor emeritus ragnar.hultborn@oncology.gu.se
Jellvert, Åsa Forskarstuderande 031-342 1000 asa.jellvert@oncology.gu.se
Jespersen, Henrik Doktorand henrik.jespersen@oncology.gu.se
Johansson, Mia Universitetslektor, adjungerad mia.johansson@oncology.gu.se
Johansson, Mia Läkare 031-342 1000 mia.johansson@orlss.gu.se
Karlsson, Per Professor/​överläkare 031-342 1000 per.karlsson@oncology.gu.se
Kindblom, Jon Läkare, Med dr, leg läk 031-342 1000 jon.kindblom@medic.gu.se
Levin, Max Universitetslektor, adjungerad Max.Levin@wlab.gu.se
Levin, Max Läkare 031-342 8751 max.levin@wlab.gu.se
Linderholm, Barbro Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 barbro.linderholm@oncology.gu.se
Lundstedt, Dan Läkare 031-342 1000 dan.lundstedt@oncology.gu.se
Malipatlolla, Dilipkumar Doktorand dilip.kumar.malipatlolla@gu.se
Nordenskjöld, Anna Doktorand anna.nordenskjold@gu.se
Ny, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.ny@oncology.gu.se
Nyman, Jan Oavlönad docent, Radiobiologi. Lungcancer. Huvud-halscancer 031-342 1000 jan.nyman@oncology.gu.se
Parris, Toshima Forskare toshima.parris@oncology.gu.se
Perman, Mats Forskarstuderande 031-342 1000 mats.perman@oncology.gu.se
Persson, Fredrik Läkare 031-342 8916 fredrik.l.persson@vgregion.se
Petruson, Karin Forskare karin.petruson@vgregion.se
Semaan, May Laboratoriebiträde may.semaan@gu.se
Steineck, Gunnar Professor gunnar.steineck@oncology.gu.se
Stierner, Ulrika Läkare 031-342 1000
Svensson, Helene Sjuksköterska 031-342 1000 helene.svensson@gu.se
Svensson, Johanna Forskare 031-342 1000 johanna.svensson@oncology.gu.se
Swahn, Marie Forskarstuderande 031-342 1000
Werlenius, Katja Forskarstuderande katja.werlenius@vgregion.se

Visar 1 - 47 av 47

Visar 1 - 10 av 686

2019

Rational targeting of population groups and residential areas for colorectal cancer screening.
Ulf Strömberg, Stefan Peterson, Anders Holmén, Erik Holmberg, Rolf Hultcrantz et al.
Cancer epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quality of life under extended continuous versus intermittent adjuvant letrozole in lymph node-positive, early breast cancer patients: the SOLE randomised phase 3 trial.
Karin Ribi, Weixiu Luo, Marco Colleoni, Per Karlsson, Jacquie Chirgwin et al.
British journal of cancer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Abnormal cervical cytology is associated with preterm delivery: A population based study
T. Jar-Allah, Cecilia Kärrberg, Johanna Wiik, Verena Sengpiel, Björn Strander et al.
Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex steroid hormone receptor expression in the vaginal wall in cervical cancer survivors after radiotherapy
A. Hofsjo, N. Bohm-Starke, Karin Bergmark, B. Masironi, L. Sahlin et al.
Acta Oncologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inferring rates of metastatic dissemination using stochastic network models
Philip Gerlee, Mia Johansson
Plos Computational Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryotherapy as prophylaxis against oral mucositis after high-dose melphalan and autologous stem cell transplantation for myeloma: a randomised, open-label, phase 3, non-inferiority trial
Jan-Erik Johansson, J. Bratel, M. Hardling, L. Heikki, U. H. Mellqvist et al.
Bone Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

90-Day readmission after radical prostatectomy-a prospective comparison between robot-assisted and open surgery.
Anna Wallerstedt Lantz, Johan Stranne, Stavros I Tyritzis, David Bock, David Wallin et al.
Scandinavian journal of urology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Testing of p16 Tumour-suppressor Protein and Human Papillomavirus in Patients With Oral Leukoplakia and Oral Squamous Cell Carcinoma.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Patricia Miranda Burgos, Johan Blomgren, Lena Blomstrand et al.
Anticancer research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 686

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2013-03-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?