Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för onkologi
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Jubileumskliniken Blå stråket 2, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 2 SU/Jubileusklin, 413 45 Göteborg

Tel: 0313428503

Senaste publikationer

Sexual function in adolescent and young adult cancer survivors-a population-based study
Maria Olsson, Gunnar Steineck, Karin Enskär, Ulrica Wilderäng, Marianne Jarfelt
Journal of cancer survivorship : research and practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clonal relatedness in tumour pairs of breast cancer patients.
Jana Biermann, Toshima Z Parris, Szilard Nemes, Anna Danielsson, Hanna Engqvist et al.
Breast cancer research : BCR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid markers of extracellular matrix remodelling, synaptic plasticity and neuroinflammation before and after cranial radiotherapy
Erik Fernström, Karolina Minta, Ulf Andreasson, Åsa P Sandelius, Pontus Wasling et al.
Journal of Internal Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A patient-derived xenograft pre-clinical trial reveals treatment responses and a resistance mechanism to karonudib in metastatic melanoma
Berglind Osk Einarsdottir, Joakim Karlsson, Elin Söderberg, Mattias F Lindberg, Elisa Funck-Brentano et al.
Cell Death & Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An automated Monte Carlo QC system for volumetric modulated arc therapy: Possibilities and challenges
Roumiana Chakarova, R. Cronholm, M. Krantz, P. Andersson, Andreas Hallqvist
Physica Medica-European Journal of Medical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular targeting of various human tumor cell lines with 177Lu-octreotate
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
Annual Congress of the European Association of Nuclear Medicine , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 40 av 40

Namn Titel Telefon E-post
Abel, Edvard Doktorand 031-342 1000 edvard.abel@oncology.gu.se
Albertsson, Per Oavlönad docent 031-342 1000 per.albertsson@oncology.gu.se
Biermann, Jana Doktorand jana.biermann@gu.se
Björk-Eriksson, Thomas Oavlönad docent 031-342 1000 thomas.bjork-eriksson@oncology.gu.se
Braide, Karin Forskarstuderande 031-342 1000 karin.braide@oncology.gu.se
Bull, Cecilia Forskare cecilia.bull@gu.se
Chamalidou, Chaido Doktorand chaido.chamalidou@vgregion.se
Chen, Chang Yan Forskare 031-786 3870 chang.yan.chen@gu.se
Danielsson, Anna Forskare anna.danielsson@oncology.gu.se
Delle, Ulla Forskningsingenjör 031-342 7666 ulla.delle@oncology.gu.se
Devarakonda, Sravani Doktorand sravani.devarakonda@gu.se
Einbeigi, Zakaria Läkare, Cancergenetik. Sarkom 031-342 1000 zakaria.einbeigi@oncology.gu.se
Engqvist, Hanna Doktorand hanna.engqvist@gu.se
Franck Lissbrant, Ingela Läkare 031-342 1000 ingela.franck.lissbrant@oncology.gu.se
Giglio, Daniel Läkare 031-342 1000 daniel.giglio@pharm.gu.se
Hansson, Alexandra Administratör 031-786 5908 alexandra.hansson@gu.se
Haugen, Hedda Läkare, Onkologi, medicinsk radiobiologi och radioterapi 031-342 1000 hedda.haugen@oncology.gu.se
Helou, Khalil Forskare, Molekylär genetik 031-786 6746 khalil.helou@oncology.gu.se
Holmberg, Erik Forskare erik.holmberg@gu.se
Hultborn, Ragnar Professor emeritus ragnar.hultborn@oncology.gu.se
Jellvert, Åsa Forskarstuderande 031-342 1000 asa.jellvert@oncology.gu.se
Johansson, Mia Läkare 031-342 1000 mia.johansson@orlss.gu.se
Karlsson, Per Professor/​överläkare 031-342 1000 per.karlsson@oncology.gu.se
Kindblom, Jon Läkare, Med dr, leg läk 031-342 1000 jon.kindblom@medic.gu.se
Levin, Max Universitetslektor, adjungerad Max.Levin@wlab.gu.se
Levin, Max Läkare 031-342 8751 max.levin@wlab.gu.se
Linderholm, Barbro Universitetslektor, adjungerad 031-342 1000 barbro.linderholm@oncology.gu.se
Lundstedt, Dan Läkare 031-342 1000 dan.lundstedt@oncology.gu.se
Malipatlolla, Dilipkumar Doktorand dilip.kumar.malipatlolla@gu.se
Ny, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.ny@oncology.gu.se
Nyman, Jan Oavlönad docent, Radiobiologi. Lungcancer. Huvud-halscancer 031-342 1000 jan.nyman@oncology.gu.se
Parris, Toshima Forskare toshima.parris@oncology.gu.se
Perman, Mats Forskarstuderande 031-342 1000 mats.perman@oncology.gu.se
Persson, Fredrik Läkare 031-342 8916 fredrik.l.persson@vgregion.se
Semaan, May Laboratoriebiträde may.semaan@gu.se
Steineck, Gunnar Professor gunnar.steineck@oncology.gu.se
Stierner, Ulrika Läkare 031-342 1000 ulrika.stierner@oncology.gu.se
Svensson, Helene Sjuksköterska 031-342 1000 helene.svensson@gu.se
Svensson, Johanna Forskare 031-342 1000 johanna.svensson@oncology.gu.se
Swahn, Marie Forskarstuderande 031-342 1000 marie.swahn@oncology.gu.se

Visar 1 - 40 av 40

Visar 1 - 10 av 614

2018

Sexual function in adolescent and young adult cancer survivors-a population-based study
Maria Olsson, Gunnar Steineck, Karin Enskär, Ulrica Wilderäng, Marianne Jarfelt
Journal of cancer survivorship : research and practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clonal relatedness in tumour pairs of breast cancer patients.
Jana Biermann, Toshima Z Parris, Szilard Nemes, Anna Danielsson, Hanna Engqvist et al.
Breast cancer research : BCR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid markers of extracellular matrix remodelling, synaptic plasticity and neuroinflammation before and after cranial radiotherapy
Erik Fernström, Karolina Minta, Ulf Andreasson, Åsa P Sandelius, Pontus Wasling et al.
Journal of Internal Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A patient-derived xenograft pre-clinical trial reveals treatment responses and a resistance mechanism to karonudib in metastatic melanoma
Berglind Osk Einarsdottir, Joakim Karlsson, Elin Söderberg, Mattias F Lindberg, Elisa Funck-Brentano et al.
Cell Death & Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An automated Monte Carlo QC system for volumetric modulated arc therapy: Possibilities and challenges
Roumiana Chakarova, R. Cronholm, M. Krantz, P. Andersson, Andreas Hallqvist
Physica Medica-European Journal of Medical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular targeting of various human tumor cell lines with 177Lu-octreotate
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
Annual Congress of the European Association of Nuclear Medicine , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 614

Sidansvarig: Katarina Olinder Eriksson|Sidan uppdaterades: 2013-03-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?